Go to content Go to navigation

Prokopovo o.s.

Stránky občanského sdružení Prokopovo naleznete na prokopovo.cz.

Necháme si zastavět Prokopské údolí?

- článek Jendy do časopisu Pětka, odmítnutý redakcí jako nesoucí známky "horkého zpracování" a tendenčního pohledu na daný případ.

Tento text je reakcí občanů Prahy 5 na placenou inzerci firmy JRD s názvem „Bydlet v Prokopském údolí je jako sen…“ (Pětka 10/2012, s. 16). Představa buldozerů, bytových komplexů a mnoha desítek nových aut v Prokopském údolí je totiž opravdu snem, zlým snem.

Prokopák je celopražsky výjimečnou lokalitou, kam se chodí rekreovat tisíce obyvatel okolních sídlišť, přesto se musí stále bránit nová zástavbě. Firma Attic-N vystavěla dvoupatrový dům o dvanácti bytech, který zakrývá technickou památku a dominantu místa tzv. Pražský Semmering. Developer JRD začal se stavbou 8 luxusních vil „Diamantica“. Jeho dva bytové domy „Semmering“ s 12 byty jsou v územním řízení a další komplex cca 40 bytů „Trilobit“ se připravuje. Pro omezený prostor a naléhavost situace zde představíme právě inzerované „byty Semmering“.

Ty leží na samém okraji hned tří lokalit důležitých z hlediska ochrany přírody: přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí, evropsky významné lokality Prokopské údolí a přírodní rezervace Prokopské údolí. Přičemž stavět se má přímo v ochranném pásmu poslední z nich, což je proti duchu zákonné ochrany rezervace. JRD chce vystavět dva moderně pojaté domy naproti technické památce Pražský Semmering (postaven 1872) a domu z 19. století, který jeho obyvatelé nedávno nákladně rekonstruovali podle historických fotografií. „Byty Semmering“ zde vyrostou na dříve nezastavěném, neohrazeném místě, které si místní obyvatelé pronajímali. Díky nim je dnes travnaté a stojí na něm dětské prolézačky a pískoviště, jenž slouží nejen Hlubočepským, ale všem návštěvníkům Prokopského údolí, kteří jej denně využívají k odpočinku se svými rodinami. „Byty Semmering“ také leží na oblíbené cyklotrase A12 – po té denně projede velké množství cyklistů, jejichž počet o víkendu narůstá až desetinásobně – a na naučné stezce Údolím Dalejského potoka – zde počet návštěvníků dosahuje ještě vyšších čísel. Katastrofální je pak dopravní situace v ul. Hlubočepské, úzkém hrdlu do samotného údolí vedoucímu k plánované výstavbě, kde již dnes každé ráno uskakují děti jdoucí do školy autům. Navíc problémy při budování domu firmy Attic-N jasně dokázaly, že tato ulice nesnese pohyb stavební techniky, nemluvě o výrazném nárůstu zátěže při případném fungování obytných projektů JRD a Attic-N – jen u projektu „Trilobit“ se počítá s cca 70 místy v garážích.

Naše iniciativa začala jako zájem rodin s dětmi o historii a přírodu, jako snaha vzkřísit domov společenskými akcemi. Dnes se jedná o holý existenční boj Prokopského údolí proti pokračující zástavbě. Je těžké zdůvodnit, proč je ze 17 námitek čtyř občanských subjektů v územním řízení 15 zamítnuto, proč dvouletá snaha občanů o obytnou zónu nebyla naplněna, ale dopravní studie JRD s obytnou zónou u svých domů počítá. Není jasné, kdo zaplatí dopravní úpravy, které si soukromé stavby vyžádají. Je alarmující, že developer oproti původním plánům nechce zachovat byť jen část historické továrny firmy Barta & Tichý (později Technoplyn), která kdysi umístila Hlubočepy na mapu Prahy. Developeři argumentují nutností tvořit bydlení pro obyčejné lidi, jenže v Praze dnes zejí stovky nových bytů prázdnotou (také v domě firmy Attic-N). Navíc luxusní ceny firmy JRD přístupné bydlení rozhodně nenabízejí. Městská část pak zdůvodňuje rychlý postup ve všech řízeních nemožností regulovat výstavbu na soukromých pozemcích. Přitom nástrojů má v ruce hned několik, namátkou neudělení výjimky, kterou developer potřebuje pro stavbu komplexu „Trilobit“. Posudky tvořené na zakázku a od stolu tu bohužel překřikují každodenní realitu.

Přední český urbanista Pavel Hnilička tvrdí, že obec nemá čekat, kdo předloží jaký projekt a pak se k němu jen vyjadřovat. To je už pozdě. Jedinečná lokalita jako je Prokopské údolí potřebuje koncepci rozvoje a fungující ochranu založenou na stálé diskusi a spolupráci občanů, odborníků a městské části Praha 5. Je jen na nás, zda soukromé luxusní nízkoenergetické domy s líbivými jmény, ač jsou samotné možná architektonicky kvalitní, dostanou přednost před zeleným Prokopským údolím pro všechny.

Prokopovo o.s.
Přátelé Prokopského a Dalejského údolí o.s.